Úvod  »  Obrobitelnost grafitů EDM

Obrobitelnost grafitů EDM

Na první pohled vypadají všechny grafity podobně, elektrody z nich vyrobené se však velmi liší. Čím je materiál tvrdší, tím se obvykle obtížněji obrábí a tím snadněji se vylamuje, a to hlavně na hranách a místech jemných kontur. Takovéto elektrody se pak musí začistit, pokud to je vůbec možné, anebo udělat celé znovu.

Velmi snadná obrobitelnost je jednou z vysoce ceněných vlastností grafitů POCO.  Během frézování se hrany nevyštipují, rohy jsou ostré, stěny žeber při frézování nevibrují a elektrody se po dokončení nemusejí začišťovat. Snadná obrobitelnost umožňuje vyfrézovat mimo jiné tenká volně stojící žebra a složité jemné detaily. Elektrodu tak vyrobíme napoprvé ve vynikající kvalitě. Tak se mj. zkracují výrobní časy ( = zvýší se kapacita na tomto pracovišti), zároveň se ušetří drahé frézovací nástroje a  náklady na výrobu elektrody jsou nižší.  Vždy platí, že samotná výroba elektrody je mnohem dražší než grafit, který jsme na její výrobu spotřebovali. 

Téměř všechny třídy POCO grafitů lze snadno řezat na drátovce a v některých případech vytvořit zcela mimořádně jemné detaily.

POCO grafit